Doména vs. hosting.

Mnoho užívateľov internetu ako aj podnikateľov, nemá jasno v tom, čo je to doména a čo je to hosting, respektíve zamieňajú si ich či často krát ich považujú za to isté. Dnes vám vysvetlím rozdiel nielen medzi týmito dvomi pojmami, ale trošku zabŕdneme aj do iných terminusov. 

Mať webovú stránku v súčasnosti patrí medzi úplne bežnú záležitosť nielen na poli podnikateľskom, ale aj medzi súkromnými osobami - nepodnikateľmi. Tí ju využívajú na prezentáciu svojich záľub či jednoducho ako svoj hlas v online svete reflektujúci na dianie v ňom prostredníctvom blogov.

Či už podnikateľ alebo individualista, každý má po rozhodnutí založiť si webovú prezentáciu dve možnosti:

  • vyberie si jednu z mnohých freewebhostingových spoločností a u nej si založí webovú stránku
  • zakúpi si tieto služby u (viac či menej) profesionálov

Obe z týchto možností majú svoje výhody a nevýhody. Povieme si aspoň v krátkosti o nich:

FREE WEB HOSTING: Pod týmto pojmom rozumieme služby veľkých spoločností, ktoré vám dajú "zdarma" priestor na realizáciu svojej novej webovej stránky. Poväčšine vám k tejto možnosti dajú aj nástroj, pomocou ktorého si svojpomocne, s podstatne veľkými obmedzeniami, stránku vyrobíte. Schválne som dal slovo "zdarma" do úvodzoviek, pretože cenou za ich služby je bezplatné vytvorenie reklamného priestoru, ktorý takáto spoločnosť následne využíva. V princípe na tom nie je nič zlé. Zákazník si však musí zodpovedať otázku, či to jeho prezentácii prospieva alebo práve naopak. Medzi najznámejšie hostingové spoločnosti ponúkajúce priestor zdarma patria www.szm.sk a www.host.sk. Je ich však neúmerne viac. Vyššie uvedené len ako príklad.

Tu sa dostávame k bodu, kedy si musíme ujasniť čo znamená "DOMÉNA" a čo je to "HOSTING" (webhosting). Rozdiel je v princípe veľmi jednoduchý a jasný:

DOMÉNOU rozumieme internetovú adresu, ktorú vidíme v adresnom riadku webového prehliadača, ktorá končí vždy bodkou (dot) a značkou národnej domény. Poväčšine doména začína známym "www". Takže napríklad naša doména je www.webnakluc.sk (častokrát v prehliadači zobrazované ako http://www.webnakluc.sk/). Doména samotná však nie je nositeľom informácií obsiahnutých v stránke. Tieto informácie sú obsiahnuté (uložené) v hostingu:

HOSTINGOM (alebo webhostingom) teda rozumieme dátový priestor, v ktorom je uložená naša webová prezentácia (stránka). Stránku si bez hostingu rovnako ako ani bez domény nemôžme prezrieť. Znamená to teda, že na to, aby sme mali webovú prezentáciu, potrebujeme aj doménu a aj hosting. 

V prípade hostingu zdarma pri už spomínaných freewebhosting službách, dostávate zdarma hosting. A čo s doménou? Doménu vám spoločnosť už zdarma nedá, ale dá vám možnosť fungovať v tzv. subdoméne. Adresa vašej webovej stránky (prezentácie) bude teda mať tvar www.vasastranka.domena.sk s tým, že miesto domena.sk tam bude napr. už spomínaný host.sk alebo szm.sk.

PLATENÝ HOSTING A DOMÉNA: Druhý prípad webovej prezentácie, kedy si za hosting ako aj za doménu zaplatíme. V tomto prípade si zakúpime určitý webový priestor na ktorý sa zmestí naša webová stránka a zaplatíme si za možnosť používať svoju vlastnú doménu. Doména nemusí vonkoncom mať koncovku len .sk! Môžte mať doménu s ukončením .eu alebo .com alebo hocijakú inú. EU, COM a SK patria v našich podmienkach medzi najlacnejšie. V prípade potreby však môžte mať aj nejakú exotickejšiu koncovku ako napríklad .cc prípadne národnú koncovku okolitých štátov ako .at, .cz či .pl a podobne. Pre našinca je zväčša najzaujímavejšia doména s koncovkou .SK, ktorá jasne hovorí a geografickom umiestnení podnikania. Menej bežné, ale stále pomerne hojne využívané sú u nás .COM alebo .EU (spoločná koncovka európskeho spoločenstva).

Už máme jasno v tom, čo je doména a čo je hosting. Máme jasno v tom, že hosting môžme mať zdarma rovnako ako aj adresu v subdoméne. Prečo teda mnohé firmy za hosting a doménové meno platia?

Dôvodov je viac.

Medzi hlavné určite patrí dôveryhodnosť ich webovej prezentácie. Freewebhostingové spoločnosti od vás poväčšine nebudú požadovať žiadnu právnu legitimáciu vašej osoby, čiže takto môže vznikať množstvo nedôveryhodných a klamlivých stránok. Druhým dôležitým atribútom je prestíž. Mať webovú stránku s konkrétnym doménovým menom, ako sami dokazujeme, nemusí byť prepych, ale stále je to svojim spôsobom záležitosť dobrého imidžu. Nezabúdajme pri tom, že tento imidž potvrdzuje aj emailová adresa s rovnakým doménovým menom. Napriek tomu, že rozšírené služby ako gmail, hotmail alebo československé obdoby typu seznam.cz, post.sk alebo inmail.sk sú veľmi obľúbené, ich využívanie na podnikateľské účely vašmu kreditu nenahráva. A to už nehovorím o emailových adresách s koncovkou azet.sk. Pri freehostingových službách sa nemôžte sťažovať na rýchlosť načítavania vašej webovej prezentácie. Toto je podstatný faktor, kedy poľahky stratíte nádejného zákazníka. Moderný surfer je veľmi netrpezlivý človek. Musíte ho upútať hneď prvých 5 sekúnd, aby sa vôbec rozhodol zostať na vašej stránke a prezerať si ju ďalej. Ak tento čas prešiel a vy ste stratili jeho pozornosť, v prípade že neponúkate bezkonkurenčný produkt alebo službu, vysoké percento takýchto návštevníkov vám uteká. A čo už po tom, keď sa mu stránka načítava celé desiatky sekúnd? Ale poďme ďalej. Obsah. Obsah v platenom hostingu si tvoríte sami a nikto (okrem zákona) vás nebude v ňom obmedzovať. Taktiež nikto vám na stránke nebude zobrazovať nechcenú, často krát graficky nezvládnutú a nesúrodú reklamu. Pozor na to. Pokiaľ vy chcete predať produkt a na vašej vlastnej stránke sa bude zobrazovať reklama na podobný produkt od konkurencie (keďže reklama sa zvykne zobrazovať na základe obsahu stránky), tak z toho veľkú radosť bude mať konkurencia, možno váš potencionálny zákazník ale určite nie vy.

Nenechajte potencionálnym zákazníkom a klientom priestor na to, aby si mohli o vážnosti vášho podnikania pochybovať. Investícia do používania vlastnej domény je jednou z najnižších a v konečnom dôsledku na nezaplatenie. Či už s Master card, alebo bez ;). 

Tento príspevok som písal s čo najväčším prihliadnutím na neodborné publikum, ktorému je cielený. Preto prosím o prepáčenie odborníkov, ak som miestami nepoužíval adekvátne termíny. Text má snahu byť polopatistickým vysvetlením mnohým neznámej terminológie. Ďakujem za pochopenie.

Rate this item
(37 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk
More in this category: « Mail v mobile? Analýza webu »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps