Najlepší webový prehliadač!

V mnohých veciach mám ako človek, ktorý sa venuje technológiám už snáď od strednej školy, veľkú nevýhodu. Neviem sa na nejaké záležitosti pozrieť "inými" očami. Nikdy mi neprišlo, že by niekto nevedel čo je to webový prehliadač. Internetová a celkovo počítačová gramotnosť nie je niečo, čo je automaticky každému dané. A tak to jednoducho má byť. Je to ako s matematickou logikou a emočnou. Niekto má tú, iný zas tú druhú. Preto nikomu nezazlievam, keď nevie aký webový prehliadač používa, alebo vôbec čo ten prehliadač je. Trošku si o prehliadačoch dnes povieme.

Kedysi dávno som pri inštalácii jedného počítača natrafil na zaujímavú webovú stránku, ktorú mi systém po základnej inštalácii ponúkol. Osobne by som túto ponuku zaradil medzi nutné súčasti jednotlivých krokov inštalácie počítača. Jednalo sa o stránku www.browserchoice.eu. V podstate sa jedná o rázcestník pre užívateľa, ktorý nemá jasno vo voľbe svojho internetového prehliadača.

V krátkosti si povieme o pár základných, najznámejších a teda aj najobľúbenejších internetových prehliadačoch.

Začneme asi najobľúbenejším zo všetkých: Internet Explorer. Jeho rozšírenie je dané rozšírením operačného systému Windows, ktorého je nutnou súčasťou a bez jeho pomoci neaktualizujete žiadny MS Windows systém. Aktuálne ho poznáme v 64-bitovej verzii 9, ktorá je súčasťou Windows 7. V IT kruhoch sa používanie IE (Internet Explorer) považuje pomaly za smrteľný hriech. To je dané jeho históriou a problémami s webovými štandardami v starších verziách programu. Súčasný IE9 je už vcelku slušný internetový prehliadač podporujúci moderné technológie. Je možné do neho inštalovať rozšírenia a dokonca ako jeden z mála podporuje pri prehliadaní ICC profily fotografií a obrázkov. IE si, myslím, v iných operačných systémoch nevyskúšate.

Tak ako má Windows svojho internetového ťahúňa, má ho aj operačný systém iOS (Mac). Je ním Safari. Ako sme pri iVecičkách už zvyknutý, jedná sa o vizuálne veľmi vydarený kúsok softvéru. Priznám sa, veľké skúsenosti s jeho používaním nemám. Moje skúsenosti sa zúžili len na kontrolu zobrazenia nových webových stránok v rôznych prehliadačoch. Aj to iba na Safari pre Windows. Každopádne užívatelia nahryznutých jabĺčok naň rovnako ako na iČokoľvek nedajú dopustiť a nám zostáva im len a len dôverovať ;). Safari nájdete na domovskej stránke Apple: http://www.apple.com/safari/download/

Mozilla Firefox je prvým z troch našich alternatívnych prehliadačov. V podstate sa jedná o natívny prehliadač OpenSource operačných systémov, teda hlavne Linuxových distribúcií. FF (Firefox) bol svojho času jedným z najprogresívnejších internetových prehliadačov. Jedná sa samozrejme o prehliadač, ktorý je, rovnako ako väčšina, zdarma. Stiahnúť si ho môžete na http://www.mozilla.com/sk/firefox/. Ako jeden z prvých (ak nie prvý vôbec) začal podporovať rôzne rozšírenia funkcionality vyvíjané tretími stranami. Prehliadač FF má za sebou silnú komunitu vývojarov ale hlavne užívateľov. Jedná sa o skutočne vydarený program. Na môj vkus však poslednú dobu začal byť pomerne výkonovo náročný. Každopádne sa jedná o dobrú voľbu pre bežného užívateľa. Rovnako ako aj aktuálny IE, Firefox podporuje ICC profily fotografií. Túto funkciu ale treba zapnúť v nastaveniach.

Internetový prehliadač Opera, alternatívny rival Firefoxu, bol vždy veľmi progresívnym prehliadačom čo sa týka funkcionality. Užívateľská základňa je pomerne široká. Nepochopiteľne však hodne nižšia ako v prípade Internet Exploreru alebo Firefoxu. Osobne mi vždy vadila pokryvkávajúca integrácia rožšírení (v prípade Opery sa jedná o tzv. "widgety"), ktoré sa otvárali v novom čí "plávajúcom" okne. Firefox mal a má rozšírenia pekne integrované. Veľmi zaujímavou funkciou prehliadača Opera je Opera Turbo, ktorú využijú hlavne užívatelia s pomalším pripojením. Pokiaľ máte o Operu záujem, nájdete ju tu: http://www.opera.com/download/

Raketovým nástupom na najvyššie priečky obľúbenosti sa v šúčasnosti šplhá prehliadač Google Chrome. Svojej obľúbenosti sa teší hlavne vďaka bezošvej integrácii s inými produktami spoločnosti Google a to hlavne Gmail a Google Apps. Jedná sa o veľmi ľahký a svižný prehliadač, ktorý nerobí problémy ani pri starších počítačoch. Jeho veľkou výhodou je automatická aktualizácia, ktorú si ani nevšimnete. Chrome je pekne spracovaný aj po dizajnovej stránke. Kľudne si ho vyskúšajte. Určite si ho zaľúbite: https://www.google.com/chrome/

V súčasnosti už dlhšiu dobu používam ako hlavný prehliadač práve ľahučký Google Chrome. To je tiež hlavný dôvod, prečo som postupne stratil prehľad o aktuálnych možnostiach kedysi môjho najobľúbenejšieho Firefoxu, alebo Opery. Veľmi subjektívne uvediem zoznam vlastností, ktoré považujem za plusy a mínusy prehliadača Google Chrome.

Takže najprv plusy:

  • extrémne ľahký a na operačné prostriedky počítača nenáročný prehliadač
  • integrácia účtu Gmail (Google Apps) a následná synchronizácia nastavení, doplnkov, hesiel (s voliteľným enkryptovaním), tém a záložiek (všetko samozrejme voliteľne)
  • automatická samoaktualizácia
  • superpohodlná inštalácia doplnkov
  • integrácia vyhľadávania v adresnom riadku (predvolený vyhľadávač sa dá nastaviť, keby si niekto chcel z akéhokoľvek úchylného dôvodu zmeniť google.com)
  • veľkorysé využitie priestoru obrazovky a dobrý FullScreen mód
  • príjemný dizajn a ovládanie (vec vkusu a zvyku samozrejme)

Medzi mnou pokladané zápory patria hlavne:

  • nepodpora ICC profilov fotografií
  • chýba mi rozšírenie v podobe FTP klienta (ako FireFTP pre FF)
  • ?

To, že program prichádza z dielne Veľkého brata, považujem rovnako za plus ako aj mínus. Viem pozitíva patrične využiť, hodne mi uľahčujú život. Paranoju zo sledovania zatiaľ nemám.

Len pre ilustráciu, štruktúra návštevníkov tohto webu podľa použitého internetového prehliadača je nasledovná:

struktura navstevnikov

 

graf

Na základe týchto informácií, som na vás, našich návštevníkov, veľmi hrdý. Verím, že Opera si ešte zaslúži poskočiť na tretie miesto a vystriedať tam Internet Explorer. Potom budem podstatne spokojnejší ;).

Prehliadačov samozrejme existuje nepomerne viac. V prípade, že používate skutočne extrémne alternatívny prehliadač, napíšte nám dole pod článok aký a z akých dôvodov. Budem sa tešiť.

Rate this item
(17 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps